IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Георгиева: Няма универсален сценарий за дигиталните пари на централните банки

Ръководителите трябва внимателно да преценят плюсовете и минусите, предупреди управляващият директор на МВФ

19:10 | 09.02.22 г.
<p>
	Управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева.&nbsp;<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева. Снимка: Bloomberg LP

Няма универсален сценарий за дигитални валути на централните банки, заяви управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева. Тя призова ръководителите на централните банки да преценят внимателно плюсовете и минусите в момент, когато финансовите иновации навлизат в нова фаза, предава Bloomberg.

Т. нар. CBDCs (от Central Bank Digital Currency – Дигитални валути на централните банки – бел. ред.) може да повишат финансовото включване в някои страни, като в същото време предоставят сигурна подкрепа за разплащателните системи в други, изтъкна Георгиева. Тя обаче предупреди, че техният дизайн трябва също така да взема предвид съображения, свързани с финансовата стабилност и защитата на личните данни, за да се избегне потенциално законодателно препятствие.

„Ръководителите ще трябва да разрешат много отворени въпроси, технически препятствия и политически плюсове и минуси“, коментира Георгиева в сряда. „Ако CBDCs са проектирани внимателно, те могат потенциално да предложат по-голяма устойчивост, повече сигурност и по-голяма наличност и по-ниски разходи от частните форми на дигитални пари“ като „негарантирани криптоактиви“, допълни тя.

Коментара си Георгиева направи едновременно с публикуването на доклад на МВФ за дигиталните валути, които се обмислят от около сто страни. Пионери като Бахамските острови и Нигерия вече започнаха да позволяват на хората да използват CBDCs, а Китай разширява експеримент, който вече включва над сто милиона потребители.

Общ според Георгиева е ангажиментът на централните банки за минимизиране на последиците от CBDCs за финансовата система. Активни проекти, проучвани от нейни служители – на Бахамските острови, в Китай и Източнокарибския валутен съюз, включват CBDCs, които не носят лихва, което ги прави по-непривлекателни за спестявания от традиционните банкови депозити. Те също така слагат ограничения за притежанията.

Тобиас Ейдриън, финансов съветник от отдела за парични и капиталови пазари на МВФ, коментира, че развиващите се икономики може да бъдат изправени пред риска гражданите им да възприемат дигиталните валути на чужди държави.

„Доларизацията винаги е била борба за страни, които са смятани за нестабилни“, отбеляза Ейдриън, който е и директор на отдела. Т. нар. доларизация, или възприемането на валутата на страна с по-голяма икономика, „може да е много по-бърза и по-опасна“ в напълно дигитален свят, смята той.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:40 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Криптопазар и дигитални активи виж още

Коментари

Финанси виж още